Indyki to jedne z największych ptaków hodowlanych. Ich mięso bogate jest w białko i zawiera niewielkie ilości tłuszczu, dzięki czemu jest lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Decydując się na założenie hodowli indyków, warto poznać ich dzienne zapotrzebowanie na pokarm oraz sposoby na profilaktykę niektórych chorób. Jaka pasza będzie idealna dla tego ptactwa? Jak zbilansować dietę indyków, by ochronić je przed zapadaniem na choroby? Sprawdź!
Spis treści:
- Jaka pasza będzie właściwa dla małych indyków?
- Intensywny tucz – jaka pasza dla indyków pomoże zwiększyć masę?
- Jak pasza może wpływać na zdrowie indyków?
Jaka pasza będzie właściwa dla małych indyków?
Rozpoczynając hodowlę indyków, musisz pamiętać o kilku istotnych aspektach. Ptactwo to ma zupełnie inną budowę przełyku niż kury czy kaczki. Przełyk indyka jest krótszy, wątroba słabiej rozwinięta, a żołądek wyraźnie mniejszy niż u innych ptaków hodowlanych. Z tego powodu zwierzęta te powinny być karmione mniejszymi porcjami, ale za to częściej.
Młode indyki nie potrafią przyswajać pokarmu w formie dużego granulatu. Z tego powodu mieszanki dla mniejszych osobników najczęściej występują pod postacią kruszonki. Pasza dla młodych indyków powinna być również bogata w białko, aminokwasy i witaminy. Okres pierwszych czterech tygodni jest kluczowy dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tego ptactwa – warto więc zadbać o to, by w tym czasie niczego mu nie zabrakło.
Intensywny tucz – jaka pasza dla indyków pomoże zwiększyć masę?
Od piątego tygodnia życia indyki powinny być karmione paszą w postaci granulatu. Ptactwo te żywi się zbożami oraz owadami, dlatego kształt granulki odpowiada ich naturalnym potrzebom. W tym okresie zapotrzebowanie na białko oraz pozostałe składniki zmniejsza się, choć wciąż jest istotne, by były one dostarczane w odpowiednich ilościach. Niedobory białka mogą prowadzić do osłabienia kości, a tym samym powodować trudności z poruszaniem się indyków. Wpływa to również na jakość mięsa.
W okresie najbardziej intensywnego wzrostu indyków, czyli pomiędzy 17 a 20 tygodniem życia możesz uzupełnić codzienne żywienie o bogatszą w białko, uniwersalną mieszankę dla ptactwa. Klasyczna pasza dla indyków w granulkach powinna jednak stanowić bazę żywienia tych zwierząt przez większą część tuczu.
Jak pasza może wpływać na zdrowie indyków?
Podobnie jak u ludzi, również u ptactwa hodowlanego dieta ma ogromny wpływ na zdrowy wzrost i rozwój. Jedną z chorób, zbierających największe żniwo w branży drobiarskiej jest kokcydioza. Objawia się ona głównie pod postacią biegunek, a nieleczona może prowadzić nawet do masowego pomoru ptactwa.
Wybierając paszę dla indyków, warto sięgnąć po mieszankę wzbogaconą o kokcydiostatyk. Podawanie tego środka wraz z pożywieniem w trakcie całego okresu tuczu znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania ptactwa. Decydując się na zakup mieszanki dla swoich zwierząt, wybierz mądrze – postaw na paszę dla indyków, która ułatwi Ci dbanie o hodowlę pod każdym względem!