Odpowiednie żywienie zwierząt i ptactwa hodowlanego to podstawa do tego, by rozwijały się prawidłowo i zachowały zdrowie już od pierwszego dnia od narodzin. Od ilości pokarmu, jaki się im podaje, ważniejsza jest jego jakość. Chodzi przede wszystkim o to, by zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu na poszczególne, najważniejsze składniki. Jaka pasza dla brojlerów będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Nie ilość, a jakość – jaka pasza dla brojlerów ma rację bytu?

Może wydawać się, że żywienie hodowlanych zwierząt i ptaków powinno polegać przede wszystkim na zapewnieniu im jak najszybszego i jak największego przyrostu masy. To dość oczywiste – bo są one hodowane właśnie po to, by pozyskać z nich mięso. Jednak aby było ono dobrej jakości, nie bez znaczenia pozostaje to, czym zwierzęta i ptaki są żywione. Podawanie im wysokokalorycznej paszy, ale o słabym składzie, prędzej poskutkuje nadmiarem tkanki tłuszczowej i niedoborami, niż pożądanym przyrostem masy mięśniowej.

Jaka pasza dla brojlerów będzie więc dobrym wyborem? Przede wszystkim: dopasowana do ich potrzeb. Żywienie powinno być dopasowane przede wszystkim do aktualnego stadium rozwojowego ptaków, bo na każdym mają zróżnicowane potrzeby pod tym względem.

Pasza dla brojlerów powinna być pełnowartościową mieszanką składników takich, jak zboża i oleje oraz białka roślinne. Dobrze, jeśli skład paszy jest wzbogacony o witaminy, minerały i specjalne dodatki. Nie bez znaczenia pozostają odpowiednie proporcje składników takiej paszy. Równie ważne jest to, by pasza dla brojlerów miała atrakcyjną dla nich formę: tak, by kurczęta pobierały ją chętnie i nie miały z tym problemów.

Odpowiednia pasza dla brojlerów: skład powinien być czysty i pełnowartościowy

Skład paszy dla brojlerów powinien być również jak najbardziej naturalny. Chemiczne dodatki poprawiające smak czy wygląd paszy są zupełnie zbędne, a niestety wciąż zbyt często dodawane.

Istotne jest również to, by rodzaj paszy dla brojlerów dobierać zgodnie z ich fazą rozwoju: wraz z wiekiem zmienia się bowiem zapotrzebowanie na proporcje składników. Im starsze kurczęta, tym mniejsze mają zapotrzebowanie na białko.

O czym jeszcze pamiętać w żywieniu brojlerów?

Wybierając paszę dla brojlerów warto również zwrócić uwagę na to, czy zawiera ona cenne dodatkowe składniki, jak probiotyki, ziołowe dodatki czy aminokwasy. Wybierając pasze dla brojlerów dobrej jakości, dodatkowo uzupełnioną prozdrowotnymi dodatkami, jeszcze lepiej zadbasz o prawidłowy rozwój kurcząt.