Przydomowa hodowla drobiu pozwala na pozyskanie wartościowego mięsa oraz wypracowanie dodatkowych zysków dla gospodarstwa. Jednymi z największych przedstawicieli tego typu ptactwa są indyki. Ich mięso jest bogate w białko, a przez to stanowi wysoko ceniony składnik zbilansowanej diety. Jak jednak sprawdzić, czy hodowla tego drobiu Ci się opłaci? Ile paszy zjada indyk w różnych okresach wzrostu? Jak często należy go karmić? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Ile paszy zjada mały indyk?
  2. Zapotrzebowanie w okresie tuczu – ile paszy zjada duży indyk?
  3. Czy hodowla indyków się opłaca?

Ile paszy zjada mały indyk?

Decydując się na samodzielny odchów małych indyków lub zakup piskląt poniżej czwartego tygodnia życia, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią mieszankę paszową. W okresie wzrostu ptaki te wykazują zwiększone zapotrzebowanie na białko oraz pozostałe składniki odżywcze. Jednocześnie ich przełyk oraz układ pokarmowy nie są do końca wykształcone, przez co nie potrafią przyjmować pożywienia w formie granulatu. Najlepiej sprawdza się pasza pod postacią kruszonki, którą pisklęta łatwiej mogą pochwycić w dziób i strawić.

Ile paszy zjada mały indyk? Wartości te wzrastają bardzo szybko – od początkowych 20 do nawet 150 gramów dziennie. Pisklęta powinny być karmione nawet 8 razy dziennie. Zaleca się natomiast, by ilość karmień była stopniowo redukowana, a przerwy między pożywieniem wydłużane na rzecz większej ilości paszy.

Zapotrzebowanie w okresie tuczu – ile paszy zjada duży indyk?

Indyki to największe ptaki hodowlane. Charakteryzują się szybkim przyrostem, co przekłada się na duże ilości mięsa przy uboju. Aby jednak indyki mogły osiągnąć odpowiednią masę, powinny być karmione zbilansowaną mieszanką paszową w odpowiednich ilościach.

Dwumiesięczny indyk powinien otrzymywać już ponad 300 gramów paszy dziennie. Wartości te należy stopniowo zwiększać, obserwując wzrost i rozwój ptaków. Najlepszym rozwiązaniem jest umożliwienie indykom samodzielnego pobierania paszy.

Pod koniec okresu tucznego ptaki mogą pobierać nawet do 750 gramów pokarmu dziennie. Wiele jednak zależy od konkretnego gatunku, a także płci – samice są zazwyczaj o 5-6 kilogramów lżejsze od samców, mają więc mniejsze zapotrzebowanie na paszę.

Czy hodowla indyków się opłaca?

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, które możesz znaleźć wyżej, warto zadać sobie pytanie – czy hodowla indyków jest opłacalna? Wiele zależy oczywiście od liczby posiadanych ptaków, wybranej rasy oraz typu hodowli (wybieg, klatki itp.). Warto pamiętać o tym, że z niektórych ras indyków możesz pozyskać nawet do 80% czystego mięsa. Zakłada się więc, że przy średniej wielkości hodowli można liczyć na przychody rzędu 40-50% od całego kosztu inwestycji.

Decydując się na samodzielny chów indyków, weź pod uwagę wszelkie czynniki – nie tylko ekonomiczne. Wartościowa i przystępna cenowo pasza dla indyków to rozsądny wybór w gospodarstwach każdej wielkości. Sprawdź nasz asortyment i postaw na wysoką jakość w dobrej cenie!